Turistické trasy

Hotel FIM - Siná - Poľana - Chopok - Jasná

(Náročná vysokohorská túra – 10 hod. ) Od hotelu FIM kráčame po modrej značke kým neprídeme k rázcestiu repiská, kde sa napojíme na žltú značku do tesnej skalnatej rokliny Radová ktorú obopína skalné bralo a preteká ňou potôčik. Úzky chodník je zakončený strmým stúpaním serpentínami až do sedla pod Sinou. V sedle doplníme energiu a tekutiny. Spočiatku stúpame hrebeňom, neskôr prechádzame do traverzu, kde je chodník miestami istený reťazami a potom hrebeňom až na Sinú. Odtiaľ sa vrátime do sedla Sinej a hrebeňom po žltej TZT cez Bôr sa dostaneme na Poľanu. Po červenej TZT sa hrebeňom dostaneme do sedla Poľany ktoré leží na hlavnom nízkotatranskom hrebeni. V sedle sa dáme na východ a postupujeme po červenej značke . Jemným stúpaním sa dostávame na Dereše (2 003 m n.m.) a neskôr sa dostávame cez plytkú priehybu až na Chopok (2 024 m n.m.). Chodník nezachádza až na Vrch Dereše, ale kvôli peknému výhľadu sa oplatí urobiť malú zachádzku. Na Kamennej chate na Chopku sa môžete občerstviť a potom vystúpiť na východný vrchol Chopku, ktorý sa týči nad samotnou chatou. Z Chopku sa potom môžete zviesť lanovkou, alebo zísť po kamenistých serpentínach naspäť do Jasnej.

Jasná – Tri vody – Sedlo Poľany – Chopok - Jasná

(Stredne náročná vysokohorská túra – 6 hod.) Trasa začína v lyžiarskom stredisku Jasná na parkovisku pred hotelom Grand a prvý výstup smeruje cez dolinu Zadná voda až do Sedla Poľany (1 837 m n.m.), ktoré leží na hlavnom nízkotatranskom hrebeni. V sedle zabočíme doľava /na východ/ a postupujeme po červenej značke . Jemným stúpaním sa dostávame na Dereše (2 003 m n.m.) a neskôr sa dostávame dostávame cez plytkú priehybu až na Chopok (2 024 m n.m.). Chodník nezachádza až na Vrch Dereše, ale kvôli peknému výhľadu sa oplatí urobiť malú zachádzku. Na Kamennej chate na Chopku sa môžete občerstviť a potom vystúpiť na východný vrchol Chopku, ktorý sa týči nad samotnou chatou. Táto túra sa dá rozšíriť o cca. 3 hod. Z Chopku po kamenistom chodníku cez Demänovské sedlo (červená TZT), si môžete zájsť až na najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier (2 043 m n.m.). Rovnakou cestou sa dostanete späť na Chopok. Z Chopku sa potom môžete zviesť lanovkou, alebo zísť po kamenistých serpentínach naspäť do Jasnej.

Ústie Žiarskej doliny – Baranec - Ústie Žiarskej doliny

Táto náročná túra s namáhavým výstupom začína v ústí Žiarskej doline (880 m.n.m.) a pokračuje po žltom asfaltovom chodníku. Pri smerovníku sa mení na lesnú cestu, ktorá vás serpentínami privedie na hrebeň Starej stávky (1 299 m.n.m.). Ďalším oporným bodom je prístrešok, okolo ktorého len prejdeme a potom už stúpame hrebeňom až nad hormú hranicu lesa do pásma kosodreviny. Ako vychádzame vyššie kosodrevina sa mení na hole a kamenistý chodník nás privedie až k cieľu výletu – Baranec 2 184 m.n.m. Tento vrch je najvyšší vrchol Západných Tatier a preto Vám ponúkne krásny výhľad na región Liptov z výšky. Po vychutnaní si výhľadu, začneme schádzať do Žiarskeho sedla (1 917 m.n.m.) až do Malých Závratov ku spojnici zeleného a modrého chodníka. Chodník nás privedie až k Žiarskej chate, v ktorej si môžete dať niečo pod zub, alebo sa osviežiť, prípadne ubytovať. Pri Žiarskej chate sa nachádza pietne miesto obetí horských nešťastí v Západných Tatrách, ktoré by ste nemali obísť. Do cieľa našej cesty – Žiarskej doliny sa dostaneme po modro označenom chodníku.

Žiarska dolina

Na južnom podhorí Západných Tatier sa nachádza Žiarska dolina. Táto dolina je jedna z najznámejších a najnavštevovanejších dolín v Tatrách. Je to vďaka jej geologickej stavbe, rastlinstvu a živočíšstvu a vďaka veľmi dobrej prístupnosti. Začiatok Žiarskej doliny je v obci Smrečany. Touto dolinou preteká potok Smrečianka. V nadmorskej výške 1325 m je postavená Žiarska chata. Je miestom oddychu a základňou prenástup túr. Prístup: autom – na konci mesta Liptovský Mikuláš smerom na mesto Liptovský Hrádok sa nachádza odbočka na sídlisko Podbreziny. Táto cesta vás dovedie až do Žiarskej doliny.

Liptovský Ján – Krakova hoľa (5,15 hod., opačne 4,05 hod.)

Liptovský Ján /OÚ/ modrá TZT – hotel Ďumbier – Stanišovo – Pred Bystrou. Na križovatke TIM odbočíme doprava a červenou TZT sa dostaneme do sedla Javorie /1479m n.m./. Z TIM žltou značkou prídeme na poľanu Kosienky. Tu sa prípája modrá TZT, ktorou prejdeme kosodrevinu na západný hrebeň Krakovej hole a modrou TZT na vrchol Krakovej hole – 1752 m n.m. sa dostaneme po vyznačenej TZT asi za 5 min.

Liptovský Ján - Poludnica (2,25 hod., Opačne 1,55 hod.)

Liptovský Ján /OÚ/ modrá TZT – hotel Ďumbier. Tu pri križovatke TIM odbočíme doprava a po zelenej TZT okolo penziónu Limba a Štiavnica sa dostaneme na zjazdovú trať – Javorovica a po nej prídeme až na Rakytovicu /Okrúhlu/, kde v sedle pri TIM prechádzame na žltú TZT. Začne strmý, neskôr miernejší výstup až na plošinu Prednej Poludnice /1491 m n.m./, odkiaľ je výhľad na Liptovskú Maru, Liptovskú kotlinu a časti Nízkych a Vysokých Tatier, resp. Chočské vrchy. Odtiaľ stále po žltej TZT /asi 10 min./ dostaneme sa na vrcholovú trávnatú plošinu Poludnica /1549 m n.m./.

Liptovský Ján – Ohnište – Liptovský Ján (9,30 hod.)

Liptovský Ján /OÚ/ modrá TZT – hotel Ďumbier – horáreň Pred Bystrou. Tu sa nachádza TIM. Odbočíme po žltej TZT a cez Púchalky sa dostaneme až do Svidovského sedla /1132 m n.m./ k Pamätníku SNP. Z TIM odbočíme doľava a po zelenej TZT po strmo stúpajúcom chodníku prídeme na poľanu Ohnište, kde sa nachádza TIM. Stále po zelenej TZT /20 min./ sa dostaneme na vrchol Ohnišťa /1538 m n.m./. Po krásnej vyhliadke na Jánsku dolinu sa vrátime k TIM a odtiaľ pokračujeme doľava po zelenej TZT na Michalovské sedlo až k TIM. Tu s krátkou odbočkou doľava prídeme na Slemä /1513 m n.m./, kde je Pamätník SNP a trosky zrúteného lietadla z 2 sv. vojny. Po návrate doľava po zelenej TZT schádzame dole k chate Brtkovica. Pri TIM prejdeme na žltú TZT a cez Stanišovské sedlo sa dostaneme až k chate Stanišovo. Z TIM odbočíme doprava po modrej TZT a po asfaltovej ceste prídeme k hotelu Ďumbier a potom do Liptovského Jána.

Liptovský Ján – Smrekovica – Liptovský Ján (4,35 hod.)

Liptovský Ján /OÚ/ – modrá TZT – hotel Ďumbier – Stanišovo TIM. Odbočíme doľava po žltej TZT a po nej prídeme až do Stanišovského sedla /1101 m n.m./. Tu je TIM. Odbočíme doľava a po červenej TZT sa dostaneme na Smrekovicu /1285 m n.m./. Pokračujeme stále po červenej TZT, až prídeme k potoku Albertovica, ku Školiacemu zariadeniu Národnej diaľničnej spoločnosti a okolo hotela Avena až k potoku Štiavnica. Keď prejdeme cez most, dostaneme sa na asfaltovú cestu. Odbočíme doprava a po nej do Liptovského Jána, respektíve odbočíme doľava a prídeme k hotelu Ďumbier.

Liptovský Ján – Chata gen. M. R. Štefánika – Ďumbier – sedlo Javorie – Pred Bystrou – Liptovský Ján

(12,35 hod., veľmi náročná trasa. Opačným smerom pohodlnejšia a krajšia.) Liptovský Ján /OÚ/ modrá TZT – hotel Ďumbier – Stanišovo – Pred Bystrou – Chata gen. M. R. Štefánika /1728 m n.m./. Z chaty sa po svahu dostaneme modrou, zelenou, resp. červenou TZT na rázcestie na Krúpovo sedlo. Odtiaľ červenou, resp. zelenou TZT prídeme na Krúpovo sedlo /1922 m n.m./. Môžeme odbočiť červenou TZT na vrchol Ďumbiera /2043 m n.m./. Cesta na vrchol trvá 45 min. a cesta späť 30 min. Z križovatky Krúpova hoľa po žltej TZT schádzame do sedla Javorie, kde z TIM odbočíme doprava a červenou TZT sa dostaneme Pred Bystrú. Po modrej TZT dole Jánskou dolinou prídeme až do Liptovského Jána.

Rozhľadňa nad Liptovským Jánom

Novovybudovaná rozhľadňa sa nachádza nad Liptovským Jánom. Cesta k nej vedie popri termálnej kadi smerom cez most a potom k cintorínu a odtiaľ po kopci smerom k rozhľadni.

Hotel Orešnica - Račkové plesá - Jakubiná - Jamnícka dolina - Hotel Orešnica

(náročná vysokohorská túra – 11 hod.) Trasa sa začína pohodlnou širokou cestou (modrá TZT), ktorá nás jemným stúpaním privedie až ku križovatke Račkovej a Jamníckej doliny, kde sa dáme doprava na žltú TZT. Nasleduje serpentínové stúpanie, ktoré smeruje až na lesný chodník. Po pásme lesa nasleduje oblasť kosodreviny až ku kolibe pod Klinom, ktoré nám ponúkajú krásne výhľady. Na rázcestí sa držíme
vľavo žltej TZT a stúpajúcim chodníkom sa dostávame k Račkovým plesám, odkiaľ sa prudko stúpajúcim chodníkom dostaneme do Račkoveho sedla a Končistú. Z Končistej pokračujeme na Hrubý vrch a Jakubinú cez strmý chodník plný skalných útvarov. Z nej si môžete vychutnať nádherný výhľad na vrchy a doliny Tatier. Po pokochaní sa výhľadom a odpočinku postupujeme cez sedlo naspäť na Hrubý vrch, odkiaľ zídeme po červenej a zelenej TZT ku rázcestiu v Jamníckej doline, ktorou pokračujeme modrou TZT naspäť ku križovatke Račkovej a Jamníckej doliny a k Hotelu Orešnica. Táto túra sa dá skrátiť a zjednodušiť na príjemnú vychádzkovú túru. Trasu ukončíme na Račkových plesách, a rovnakou cestou sa vrátime naspäť k Hotelu Orešnica. Takto túra trvá cca. 6 a pol hodiny.

Hotel Orešnica - Bystrá - Hotel Orešnica

(náročná vysokohorská túra – 11 hod.) Trasa sa začína pohodlnou širokou cestou (modrá TZT), ktorá nás jemným stúpaním privedie až ku križovatke Račkovej a Jamníckej doliny, kde sa dáme doprava na žltú TZT. Nasleduje serpentínové stúpanie, ktoré smeruje až na lesný chodník. Po pásme lesa nasleduje oblasť kosodreviny až ku kolibe pod Klinom. Na rázcestí dostaneme na Bystré sedlo, kde sa budeme držať stále modrej TZT, až kým sa nedostaneme na Bystrú. Rovnakou trasou sa potom dostaneme k hotelu Orešnica.